مقاومت آنتی‌بیوتیکی، خطرناک‌تر از تروریسم

ساخت وبلاگ
چکیده : سیناپرس: مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از بزرگترین معضلات در حوزه سلامت جهان است. به... با عنوان : مقاومت آنتی‌بیوتیکی، خطرناک‌تر از تروریسم بخوانید :
مقاومت-آنتی‌بیوتیکی،-خطرناک‌تر-از-تروریسم

سیناپرس: مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از بزرگترین معضلات در حوزه سلامت جهان است. به‌طوری‌که از آن به عنوان یک تهدید بزرگ جهانی یاد می‌شود و خطر آن با تروریسم مقایسه می‌شود. متأسفانه ایران نیز در مسیر حرکت به سوی این کابوس جهانی است.
ومت به آنتی‌بیوتیک به این معنی است که میکروب‌های بیماری‌زایی که در برابر آنتی‌بیوتیک مغلوب می‌شوند، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که دیگر نتوان با آن‌ها مبارزه کرد. مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها است مهم‌ترین عامل ایجاد این مقاومت دارویی به حساب می‌آید. این خطر به‌طور آشکار افرادی را تهدید می‌کندکه عفونت ساده‌ای داشته و در صورت درمان تحت نظارت پزشک می‌توانستند به خوبی بهبود یابند، اما با مصرف نابه‌جای آنتی‌بیوتیک در دفعات قبل باعث بی‌تأثیر شدن این داروها شده‌اند.

مقاومت باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که سلامت انسان عصر مدرن را تهدید می‌کند و حکم فاجعه‌ای برای جامعه بشری را دارد. در دهه‌های اخیر مصرف آنتی‌بیوتیک علاوه بر پزشکی در کشاورزی هم افزایش چشمگیری داشته و آنتی‌بیوتیک‌ها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغ‌های میوه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین می‌توان گفت، مقاومت به آنتی‌بیوتیک، کشاورزی و محیط‌زیست را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ادامه مطلب
تبدیل باکتری به کارخانه تولید سوخت...
ما را در سایت تبدیل باکتری به کارخانه تولید سوخت دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 15 دی 1396 ساعت: 10:17